Хамилтън Академикал се спаси за пореден път

За трета поредна година отборът на Хамилтън Академикал отказа да изпадне от Шотландския елит и успя да се спаси в последния момент, спечелвайки плейофа срещу отбора от Чемпиъншип Дънди Юнайтед.

След като през миналата година тимът спаси кожата със седем точки, този сезон изглеждаше, че отборът ще загуби мястото си в елита. Тимът записа едва 7 победи в 38 мача, като изпадането изглеждаше гарантирано.

Мач преди края на шампионата отборът бе на последната позиция и само победа можеше да го извади от деликатната ситуация, в която се намира. Впечатляващата победа с 4-0 в последния кръг над ФК  Дънди даде възможност на отбора да играе плейоф за оцеляване.

Тимът спечели и този сблъсък, макар и много трудно. Съпротивата на Дънди Юнайтед бе жестока и на Хамилтън му бяха необходими 154 минути за да пробие защитата на съперника.  Въпреки всичко, гол на Крейг Дохърти донесе победата на тима и рекордно четвърто поредно спасяване в елита.

Хамилтън Академикал ще празнува известно време, но треньорът Канинг трябва бързи да се върне на работа, тъй като в отбора има твърде малко положителни неща през този сезон.

Тимът може и да няма необходимия бюджет, за да подобри драстично нивото в състава, но все пак видяхме, че отбора има достатъчно желание и решителност да остане част от елита. Ако покаже същото ниво на представяне, догодина няма да се бори за оцеляване.

За да направи това състава трябва да промени нагласата си. През цялото време хората в клуба говорят положително за оцеляването си в елита, но сякаш сами подценяваха себе си. През 2014/2015 г. тимът завърши на седмо място в класирането и със сигурност може да повтори това постижение, ако вложи малко повече страст в играта си.

Благодарение на оцеляването през този сезон, Канинг ще продължи да бъде наставник на тима за трета поредна година. Предвид опасността в зоната в която гравитира отбора, всяка нестабилност може да окаже негативен ефект. Канинг бавно, но сигурно изгражда не лош отбор, но трябва да вдъхне увереност на играчите, за да играят за нещо повече от просто запазване на настоящата си позиция.

Тимът избегна автоматично изпадане, а в плейофът имаше и малко късмет, след като не бе отсъдена дузпа  негов ущърб. Ако Хамилтън Академикс не повиши нивото на представянето си рано или късно съдбата ще обърне гръб на тима и ще изпадне от елита.