Добрата форма на Мидълзбро в края на сезона ги води към Премиър лийг

Добрата форма на Мидълзбро в края на сезона  ги води към Премиър лийг

Изглежда тази година Мидълзбро най-накрая ще се качи обратно във Висшата лига на Англия, след седем тежки сезона в Чемпиъншип. Миналата година Боро се разминаха с промоцията, след като загубиха на плейофите срещу Норич.

Мениджърът Айтор Каранка заяви, че отборът е надградил нивото след последния сезон и сега е „по-уверен“ за предстоящото класиране в елита. До края на шампионата остават 4 срещи, а Боро са с актив от 85 т. – две повече от преследвача Бърнли и четири повече от третия Брайтън. Те направиха невероятна серия от шест поредни победи и са изпълнени със самочувствие за оставащите срещи.

Каранка е големият „виновник“ за израстването на отбора. Той въведе така наречения ротационен принцип при избора на състав, което позволява отбора да е свеж и пълен с енергия в най-важната част от сезона. В края на дългия календар в Чемпиъншип това има много голямо значение. Точно когато останалите отбори започват да „буксуват“, момчетата на бившия испански защитник „превключват на по-висока скорост“.

Последния им двубой завърши с победа 2-1 срещу намиращия се в зоната на изпадащите Болтън, с гол в 91‘ минута. Преди това на „Ривърсайд“ Мидълзбро победи Рединг с 2-1 с гол в 94‘ минута, а през март стори това и срещу Хъл Сити с гол в 91‘ минута. Добрата кондиционна подготовка им помага да играят на пълнни обороти в последните минути на срещите.

Клубът притежава голяма мощ в атака с нападатели като Стюърд Даунинг, Дейвид Нюджънт и Кристиан Стуани. Каранка разполага с  достатъчно качество на пейката, за да направи смени, които могат да обърнат резултата в негова полза. Един играч намери формата си в точното време - шотландският нападател Джордан Роудс. Закупеният от Блекбърн за 9 милиона паунда 26-годишен нападател, в началото изпитваше големи затруднения пред гола. Каранка каза, че Роудс „най-накрая е пристигнал“, когато той вкара два гола в последния мач срещу Болтън. Всички в клуба се надяват, че Роудс вече е натрупал достатъчно самочувствие, за да изведе отбора до мечтаната промоция.

Въпреки доброто нападение, ядрото, въхру което се гради успеха на отбора е здравата защита. Мидълзбро имат най-малко допуснати голове досега в лигата – 27. Каранка се възползва от опита си да играе в защита, насаждайки в „гръбнака“ здравина и решителност, която е направила дефанзивния вал труден за преодоляване. Неговият отбор запази забележителните 21 сухи мрежи през кампанията, включващи серия от девет мача без допуснат гол, в периода между ноември и януари.

Следващата среща на Мидълзбро е решаваща за класирането им – гостуване на втория в класирането Бърнли на „Търф Мур“. Това ще бъде забележителна среща, защото Бърнли са отботра отбелязал най-много голове през сезона, като в техния състав се подвизава и голмайстора на Чемпиъншип и играч на годината Анди Грей. Те се изправят срещу най-коравата защита във втория ешалон на английския футбол. Боро записаха добри показатели срещу отборите на върха, като при предходната им среща надделяха с 1-0 над Бърнли през декември. Сега обаче, сблъсъкът е по-специален, защото победа над преследвача им ще ги изпрати обратно в английския футболен елит.