Равностоен сблъсък между Абърдийн и Бърнли в Лига Европа

Предстои британска среща в Лига Европа между шотландския Абърдийн и английския Бърнли в четвъртък вечер. Абърдийн завърши на 2 място в шотландската Премиършип миналия сезон, като си извоюва място в Лига Европа. Благодарение на позицията си в крайното класиране, Абърдийн започва участието си в турнира от втория квалификационен кръг.

Бърнли също навлиза в съревнованието от тази фаза, след като завърши на 7 място в Премиър лийг миналия сезон. Лига Европа ще бъде първото участие на тима в европейски турнир от повече от 5 десетилетия.

И двата отбора все още имат време преди началото на лигите им у дома. Абърдийн ще стартира участието си в Премиършип на 5 август, а Бърнли ще почака до следващата седмица, за да започне сезона си в своя турнир. Абърдийн загря за срещата от Лига Европа с 4 приятелски сблъсъка срещи шотландски, ирландския и английски опоненти. Клубът е непобеден и завърши наравно последната си приятелска среща с Уест Бромич с 1-1.

Представянето на Бърнли преди началото на сезона е успешно. Английският клуб спечели всичките си 4 мача. Въпреки това, както и при Абърдийн, нивото на конкуренцията не беше много високо. При последния си мач, Бърнли победи Престън Норт Енд с 3-2. Престън бе най-трудният опонент на Бърнли. Няма съмнение, че формата на двата тима ще повлияе на сблъсъка в четвъртък вечер. Освен това, Бърнли може би ще играе доста предпазливо, като отборът е чакал 51 години, за да се завърне в Европа.

Абърдийн претърпя голям удар преди началото на сезона при раздялата с Адам Руни. Въпреки че имаше висока заплата и по-скоро бе резерва, той все пак остави клуба за петодивизионен английски отбор. Това не е добър знак за състоянието на футбола в Шотландия. Руни отбеляза 11 попадения в 44 сблъсъка за Абърдийн миналия сезон, което беше задоволително постижение.

Бърнли няма много нови вълнуващи играчи този сезон. Седем от деветте играчи, с които се сдоби това лято, са от свободни трансфери. Въпреки това, клубът е управляван от небезизвестния Шон Дич, за който се носеха слухове, че го очакват „по-големи“ оферти в последните няколко години. Някои казват, че той е постигнал изключително много с клуба, с който разполага. Бърнли е на 6 място по най-малко попадения във Висшата лига миналия сезон (36). Въпреки това, клубът също така е на 6 място по най-малко допуснати голове в топ лигата (39). Тактиките на Дич създадоха оспорвани двубои и Бърнли е загубил като гост само 5 пъти в миналия сезон на турнира. Нападателят Крис Ууд имаше най-много попадения за Бърнли – 11 във всички съревнования. Двадесет и шест годишният играч ще бъде голямата надежда на Бърнли, за да надвие Абърдийн в първия им сблъсък.

И двата тима започват участието си с мача в четвъртък вечер и все още не са във форма, поради което двубоят им от втория квалификационен кръг вероятно ще завърши с равенство. Мачът ще бъде равностоен и окончателният изход от сблъсъка ще се реши следващата седмица на Търф Мур.