Сблъсък между аутсайдерите в елиминациите

Marco Iacobucci EPP / Shutterstock.com

Последният ден с мачове от осминафиналите на Мондиал 2018 е вторник. Следобед ще станем свидетели на интригуващ мач между двама от аутсайдерите в елиминационната фаза на турнира - Швеция и Швейцария.

И двата тима смятаха, че имат шанс да достигнат тази фаза, но да бъдат изправени един срещу друг им дава изключителната възможност да продължат към четвъртфиналите на Световното първенство.

Последният път, когато Швеция достигна четвъртфинала на турнира, бе през 1994, а последният и единствен двубой на Швейцария от тази фаза е бил през 1954.

Швеция премина през груповата фаза с отлична победа над Мексико в последната среща. След като започна надпреварата като надделя над Южна Корея с 1-0, Швеция стартира сблъсъка си с Германия на 3 точки от защитаващия титлата шампион.

След това Швеция се изправи срещу Германия, като изненадващо поведе в резултата. Въпреки това, Германия с пребори и победи в последния момент с 10 играчи благодарение на пряк-свободен удар на Тони Кроос. Щеше да бъде лесно за шведите да отпаднат, но те отвърнаха по фантастичен начин в последния си двубой и надвиха Мексико с 3-0, с което оглавиха групата.

Швейцария започна участието си на Световното с труден мач срещу фаворитът, Бразилия. Въпреки че изостана с едно попадение, Швейцария се върна в битката и отбеляза гол от ъглов удар, с който изравни и накрая си спечели точка.

Вторият мач бе ключов, като Швейцария изостана от Сърбия още в началото на двубоя. Въпреки това, швейцарците показаха борбен дух и се пребориха за прекрасно попадение от страна на Джердан Шакири.

Бразилия надви Сърбия в последния кръг от груповата фаза, така че швейцарците знаеха, че са се класирали още в края на срещата с Коста Рика. След като поведоха 2 пъти, те позволиха на Коста Рика да се върне в мача, но може би причината за това бе фактът, че тимът вече бе извоювал мястото си на осминафиналите.

По отношение на състава, Швеция ще играе без опитния си полузащитник Себастиян Ларсон, който е наказан. Това може да означава място в стартовата единайсеторка за Густав Свенсон или Оскар Хилйемарк. Останалата част от тима вероятно ще остане непроменена от мача с Мексико.

Швейцария също има наказани играчи и ще стартира двубоя без Стефан Лихтщайнер и Фабиан Шер. Това е голям удар за швейцарците в защита и Йохан Джуру и Нико Елведи може да участват в срещата. Бреел Емболо може би ще запази позицията си след като бе в лявата половина на терена в сблъсъка с Коста Рика.

Това е мач, който и двата тима смятат, че могат да спечелят. Въпреки това, след голямата си победа над Мексико, плюс играчите, които липсват от швейцарската защита, Швеция има малка преднина и може да спечели срещата, с което да продължи към четвъртфинал.