Ще успее ли Борусия Дортмунд да стопи преднината на Ред Бул Залцбург?

CosminIftode / Shutterstock.com

Борусия Дортмунд гостува в Австрия в четвъртък вечер за среща с отбора на Ред Бул Залцбург, след като загуби с 2-1 първия двубой от Лига Европа.

Австрийците направиха изключително шоу в Германия преди седмица, като Ред Бул отбеляза 2 много важни гола на чужд терен. Сега Ред Бул има предимство, и Дортмунд трябва да отбележи поне 2 гола и да не позволява на Ред Бул да се разпише, за да се класира на четвъртфиналите.

Загубата на Дортмунд от Ред Бул е едва втора за тима в последните му 13 срещи. Отборът е в много добра форма от декември насам. Дортмунд се възстанови в неделя с вълнуваща победа с 3-2 над Айнтрахт Ф. Въпреки това, най-голямата слабост на Дортмунд отново се прояви в срещата от лигата, като защитниците на Петер Щьогер допуснаха късни голове. Дортмунд е на 10-то място по най-много допуснати голове в Бундеслигата този сезон (33) и е в челната четворка само заради многото си отбелязани голове. Тимът е запазил суха мрежа 4 пъти в последните си 13 срещи, но трудно запазва предимството си в края на срещата.

В първата среща между двата отбора, Ред Бул бе с 2 гола преднина преди първият час от мача. Два гола на халфа Валон Бериша зарадваха австрийците. Играчът на Дортмунд Андре Шюрле, който доста често се представя под очакваното ниво откакто е в Дортмунд, се разписа за тима си. Дортмунд доминираше в почти всяка категория, като имаше 65% притежание на топката. Ред Бул търпеливо изчака да притисне Дортмунд с контраатака, което проработи. Австрийците успяха да направят 6 удара към вратата в първата среща, с 4 повече от Дортмунд.

Последната среща на Ред Бул бе срещу Матерсбург в австрийската Бундеслига и завърши с 2-2. Откакто компанията за енергийни напитки „Ред Бул“ закупи клуба през 2005, той не е участвал в мач от калибъра на сблъсъка в четвъртък вечер.

Ред Бул направи осем промени в началния си състав преди срещата с Матерсбург през уикенда. Вероятно мениджърът Марко Розе е искал да даде допълнителна почивка на играчите си преди предстоящата среща. Дортмунд не можа да си позволи този лукс, защото Щьогер трябваше да излезе с най-добрите си играчи срещу Айнтрахт. Двата тима се борят за завършване в челната четворка, а Щьогер не може да пожертва място в Шампионската лига следващата година. Дортмунд все пак  направи 5 промени в началния си състав, но изхаби повече сили в срещата с Айнтрахт.

Дортмунд показа в миналата фаза срещу Аталанта, че тимът може да се противопоставя и да печели европейски мачове. Отборът имаше нужда от късен гол в Бегамо, но този път, Дортмунд се нуждае от най-малко 2 гола за да се класира. Щьогер най-вероятно ще избере агресивен стил на игра, което ще позволи на Ред Бул да изчака и да контраатакува.  Слабата защита на Дортмунд носи проблеми на отбора и Ред Бул вероятно ще продължи напред след голово реми у дома.