Футбол

Други първенства

Международни

Ожесточена битка за европейските квоти в Бундеслигата

Германската Бундеслига навлезе в решителната си фаза, осем отбора се борят за местата даващи право на участие в европейските клубни турнири. Първите две места са отредени за Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд, които са се съсредоточили върху битката за трофея. Под тях обаче, нещата далеч не са толкова ясни, тъй като цели шест отбора имат шансове да се доберат до евро-квотите за следващия сезон.

Третото и четвъртото място осигуряват участие в Шампионската лига, а заелите пето и шесто място отбори ще се подвизават в турнира Лига Европа. Херта Берлин, Шалке 04, Борусия Мьонхенгладбах, Майнц 05, Байер Леверкузен и Волфсбург  са тимовете, които се съревновават за челните места.

В най-добра позиция е Херта Берлин. Последната им победа с 2-1 у дома срещу Инголщад, в края на седмицата, им донесе четвърти успех в последните шест двубоя, което затвърждава намерението им да заемат третата позиция в класирането и място в Шампионската лига. С наличните 48 т.  Те имат четири точки преднина пред най-близкия си преследвач. Най-резултатния играч на Херта Саломон Калу, заяви че всички в отбора са „мотивирани да успеят“. Бившият нападател на Челси има 13 гола през сезона и треньорът на отбора ще се надява формата на котдивоарецът да ги вкара в елитния клуб на отборите състезаващи се в европейските клубни турнири.

Шалке 04 и Борусия Мьонхенгладбах размениха местата си, след като двата тима се срещнаха в петък и Шалке отнесе трите точки у дома след победа с 2-1. Полузащитникът на Мьонхенгладбах Гранит Джака каза, че неговият отбор се е „самоубил“, не успявайки да се възползва от положенията, които са създали. Отборът загуби две от последните си три срещи и се намират в опасност от пропадане в класирането, тъй като им предстои среща с третия в таблицата Херта Берлин. Формата на Гладбах в гостуванията им коства доста точки, до сега те са без победа в седем мача далеч от Борусия-Парк. От своя страна Шалке са във възход с три победи в предходните  четири мача.

Майнц 05 са в разпокъсана форма в момента, с две победи, две загуби и две равенства от последните си шест мача и останалите отбори започват да ги изпреварват в подреждането. Байер Леверкузен, който наскоро отпадна от ШЛ, съзира добрите си шансове за завръщане в надпреварата. Те спечелиха своя мач по-малко в неделя срещу Щутгарт и се изкачиха над Майнц на петата позиция. Нападателя Хавиер Ернандес е в добра форма и тика отбора напред със своите 14 попадения през сезона.

Волфсбург се оказаха непостоянни в най-неподходящия момент. Равенството 1-1 в последния мач у дома срещу Дармщат не се понрави на звездата на тима Андре Шюрле,който заяви, че "всички са разочаровани". След две победи, две загуби и две равенства от последните си шест мача в лигата, Волфсбург се нуждае от поредица от няколко победи. От осмата позиция тима е по-скоро аутсайдер в борбата за челните места. Победа в следващия мач, срещу Байер Леверкузен, е от решаващо значение за отбора, ако искат да запазят шансовете си да догонят своите съперници.

Битката за трето и четвърто място, даващо право на участие в Шампионската лига, ще бъде жестока. Херта и Шалке изглежда са в най-добра позиция и навлизат във форма в точния момент. Берлинчани и Гладбахци са фаворитите на букмейкърите за класиране в четворката. Финалните сблъсъци ще бъдат много успорвани и отборите ще трябва да печелят мачове срещу близки в класирането тимове. Тъй като само шест точки разделят четвъртата и осмата позиции, почти сигурно ще станем свидетели на драматични обрати и размествания до края на настоящата кампанията.