Херта Берлин – Борусия Дортмунд в надпревара за участие в Шампионската лига

Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Времето, в което може да се пребори за място в Шампионската лига за Херта Берлин изтича бързо. Въпреки че през голяма част от сезона отборът заемаше второ, трето и четвърто място, сега тимът ръководен от Пол Дардай се намира на пета позиция в класирането, след трудния старт на 2017-та.

Херта спечели едва два от последните си седем двубоя, но загубата с 1-0 от кандидата за изпадане Хамбургер, направи задачата пред тима още по-трудна. За да се върнат на четвъртото място берлинчани трябва да наваксат пасив от четири точки от отбора на Хофенхайм.

За щастие идеална възможност се открива пред отбора да скъси аванса, тъй като през уийкенда посреща Борусия Дортмунд на Олимпиящадион в Берлин.

Дортмунд са на трето място в класирането с 43 точки спечелени в 23 двубоя. Това означава, че момчетата на Томас Тухел имат 6 точки аванс пред отбора от столицата, но предвид непостоянството, което показват тази разлика бързо може да бъде стопена.

В интерес на истината е странно, че Дортмунд успя да се задържи толкова високо в таблицата предвид дългите периоди, в които имаше сериозни затруднения. Тимът спечели едва половината от срещите си през сезона – 12 от 23 изиграни мача. На хартия това е достатъчно, но 5 от тези победи дойдоха в последните 7 мача на отбора.

От друга страна загубите не са големия проблем на отбора, тъй като те са допуснали едва 4 през сезона, което ги прави отбора с третия най-добър показател в лигата. Големият брой равенства, всъщност, спира отбора да бъде реален конкурент на Байерн Мюнхен и РБ Лайпциг в борбата за челото.

С подобрената си форма Дормунд успяха да се изкачат от шеста до трета позиция за няколко месеца, но мачовете далеч от дома си остават проблем

Отборът се представя колебливо като гост, записвайки 4 победи, 4 равенства и 4 загуби в гостуванията си. За Херта това е добра новина, тъй като те се надяват да си тръгнат с три точки след тази трудна среща. Отбора от столицата пропусна да спечели едва 5 точки у дома, записвайки 9 победи, 1 равенство и 1 загуба до момента.

Домакинският фактор ще бъде голям плюс за Херта, както бе до момента през сезона, а за Дортмунд това се очертава най-сериозното предизвикателство през 2017-та. Срещата в Берлин ще покаже точно, какъв е напредъкът на отбора в последните няколко месеца.

Всяка загуба до края на сезона ще се отрази на класирането, тъй като твърде малко срещи остават за преследвачите, които търсят стопяване на разликата. В този етап от сезона и двата отбора знаят каква е цената на победата, така че, излизайки с мисълта за трите точки отборите ще ни предложат вълнуваща среща помежду си.