Арсенал се бори за място в следващата фаза

daykung / Shutterstock.com

Следващият кръг от срещи от груповата фаза на Лига Европа започва в четвъртък вечер и някои отбори вече са много близо до това да си спечелят място в елиминационната фаза на турнира. Арсенал е един от тях посрещайки Спортинг Лисабон на стадион „Емирейтс“.

Арсенал и Спортинг Лисабон се намират в Група Е на Лига Европа заедно с Ворскла Полтава и Карабах. Арсенал започва мача начело на групата с максимума от 9 точки, а Спортинг Лисабон е  на втора позиция.

Победа за Арсенал би му осигурила място в следващата фаза на турнира, а победа за Спортинг Лисабон би приближила тима до елиминационната фаза, така че и двата отбора имат за какво да се борят в срещата.

Арсенал започва двубоя след равенство у дома с 1-1 с Ливърпул във Висшата лига. Арсенал се представи отлично и може да се каже, че беше по-добрият отбор през по-голямата част от мача. Равенството означава, че Арсенал няма загуба в последните си 14 сблъсъка във всички турнири.

Топчиите са надделели в 7 и завършили наравно 1 от последните си 8 домакинства във всички съревнования. Отборът е отбелязал 2 или повече гола във всяка от тези 7 победи и е надвил Ворскла с 4-2 при единствения си мач от Лига Европа пред собствена публика този сезон.

Тенденциите показват, че Арсенал няма загуба в 7 от последните си 8 срещи от Лига Европа и е спечелил всеки от изминалите си 3 двубоя в турнира.

Спортинг Лисабон записа победа с 2-1 над Санта Клара през уикенда, което му помогна да поддържа темпото на лидера в класирането на португалската Висша лига. Той се намира на 3 място, на 2 точки след Брага и Порто в надпреварата за титлата.

Въпреки това, представянето на Спортинг Лисабон е непостоянно и отборът е надделял в 5 от последните си 9 мача във всички турнири. Тимът е победил Маритимо, Лоуреш, Боависта и Санта Клара в Португалия, както и победа над Ворскла в Лига Европа.

Спортинг Лисабон е спечелил 5 от 7-те си гостувания този сезон, като 1 от тези победи бе над Ворскла в Лига Европа. Тенденциите показват, че са били отбелязани под 2.5 гола в 6 от последните 7 двубоя на тима в Лига Европа.

По отношение на състава на отбора, Арсенал ще бъде без Лоран Косиелни, Константинос Мавропанос, Мохамед Елнени и Карл Дженкинсън, които са контузени. Сократис може да се възстанови навреме, за да заеме мястото си в защита, а Алекс Иуоби, Аарън Рамзи и Дани Уелбек ще се надяват да са част от стартовата единайсеторка.

Спортинг Лисабон няма да може да разчита на контузените Стефан Ристовски, Стефано Стураро и Рафиня. Бас Дост пропусна предишния сблъсък с Арсенал, но вече е в добра форма и вероятно ще заеме позицията си в атака.

Няма съмнение, че Арсенал е фаворитът в този мач. Топчиите надвиха Спортинг Лисабон при гостуването си и ще бъдат уверени, че могат да постигнат същото и на „Емирейтс“. Спортинг Лисабон ще се опита да затрудни противника си, но очакваме победа за домакините.