Футбол

Други първенства

Международни

Хибърниън се изправя срещу малък тим от Фарьорските острови

Шотландският тим Хибърниън започва участието си в квалификациите за Лига Европа срещу НСИ Рунавик от Фарьорските острови в четвъртък вечер на „Истър Роуд“. Хибс ще стартира с домакинството си като безспорен фаворит в двубоя, докато шотландците се подготвят за началото на сезона на Премиършип.

НСИ е полупрофесионален клуб, който достигна първия кръг на квалификациите за Лига Европа благодарения на спечелването на Купата на Фарьорските острови през 2017. Тимът ще се изправи срещу много по-силен опонент в лицето на Хибс и да играе пред публика, която може да достигне 10 000 фенове, ще бъде нещо напълно ново за малкия отбор.

Нийл Ленън ще поведе клуба си след силен старт преди началото на сезона. Тимът ще се надява да надгради четвъртата си позиция от миналия сезон в шотландската Премиършип и позитивен първи резултат в Лига Европа ще му донесе самочувствие.

Хибс е на по-малко от месец от началото на Премиършип, и един вид, мачът от първият кръг на квалификациите за Лига Европа в четвъртък срещу НСИ ще бъде поредната приятелска среща. Въпреки това, сблъсъкът може да има огромни последици върху финансовото положение на тима, ако той успее да продължи напред. Ленън трябва да помогне на отбора си да премине през 4 елиминационни кръга, преди клубът да може да се класира за груповата фаза на Лига Европа. Това е изключително трудна задача. Шотландските му опоненти Рейнджърс и Абърдийн също ще се състезават в квалификационния кръг.

Миналия сезон, Хибс бе непобеден в 15 от 19 сблъсъка у дома от шотландската Премиършип. Формата му на „Истър Роуд“ ще затрудни гостите в това да получат каквото и да било от мача срещу професионалистите от Хибс.

НСИ завърши наравно с 1-1 двубоя си срещу Скала в последната си среща от лигата на Фарьорските острови у дома. Тимът в момента е на 5-то място в съревнованието, 13 точки след лидера ХБ. Въпреки че клубът няма загуба в 4 от последните си 5 домакинства, НСИ няма победа в последните си 2 мача. Отборът бе победен в тях с общ резултат 3-2. НСИ е с голова разлика +17 в лигата си у дома, като е допуснал само 17 противникови попадения. Въпреки това, защитата на тима ще трябва да се постарае много повече заради нивото на съперника си в четвъртък, тъй като Хибс отбеляза 62 гола в Шотландия в предишния сезон.

Хибс вероятно няма да има никакъв проблем с това да надвие НСИ в първия двубой на двата клуба от квалификациите. Мачът ще помогне на играчите на Хибърниън да се подготвят за редовния сезон и ще бъде по-скоро приятелска среща за тях. Отборът на Ленън може да поработи върху тактиката си и да се приведе във форма преди да се изправи срещу тима от Фарьорските острови. Хибърмиън ще победи при това без много затруднения.