Преглед на Четвъртфиналите на Купата на Африканските нации

Груповата фаза в Турнирът за КАФ приключи и състезанието премина в четвъртфинална фаза, като срещите вече са на принципа на пряка елиминация и за участниците няма втори шанс за класиране напред.

В груповата фаза нито един отбор не успя да постигне 100% успеваемост в победите. Гана имаше възможност да постигне това, но в последната си среща допуснаха загуба с 1-0 от Египет. Поражението изпрати ганайците на втора позиция и ги изправи срещу Демократична Република Конго на четвъртфиналите, които изненадващо спечелиха своята група.

С 6 отбелязани попадения, отбора на Конго е най-резултатния тим в надпреварата досега. Сега те се изправят срещу отбора на Гана, който е допуснал само 2 попадения в 3-те си срещи, но вероятно ще бъде без Асамоа Гиян.  Гана е фаворитът на букмейкърите, но с голмайстора на турнира в редиците си Джуниор Кабананга, Конго притежават необходимото за да поразят вратата на ганайците.

Египет се класира на четвътфиналите без да допусне попадение във вратата си, отбелязвайки само 2 гола на противниците си. Фараоните се изправят срещу отбора на Мароко, който отстрани Кот д`Ивоар с победа в последната среща в груповата фаза.  Кот д`Ивоар се представи слабо в този мач и Египет ще бъде далеч по-сериозно предизвикателство за Мароканците.

След като пропуснаха последните три издания на турнира за Купата на Африканските нации,   египтяните сега изглежда са си поставили цел да спечелят надпреварата. Те триумфираха 3 път поред в изданията между 2006 г. и 2010 г.  На полуфинал Египет би се изправил срещу победителя от срещата между Буркина Фасо и Тунис.

Тунис се нуждаеше от равенство в последната си среща от груповата фаза, но арабите се класираха със стил, побеждавайки Зимбабве с 4-2. Победата над Алжир се оказа ключовата среща, която позволи на Тунис да се класира напред в турнира. Във финалните два мача тунизийците отбелязаха цели 6 попадения в противниковата врата.

Сега те се изправят срещу Буркина Фасо, които демонстрираха упоритост и не допуснаха загуба в груповата фаза на турнира. Въпреки че, завършиха наравно в първите си два мача, Жребците победиха Гвинея Бисау в последната си среща и попречиха на домакините на Габон да се класират напред.

Последният четвъртфинал е между Сенегал и Камерун. Сенегалците се класираха за елиминационната фаза още преди да изиграят поседната си среща в групата. В нея те завършиха наравно 2-2 с Алжир. В мача с Камерун ще вземе участие голямата звезда в отбора на Сенегал Садио Мане, който бе оставен да почива в последния мач с Алжир.  Камерунците от своя страна, не успяха да победят Буркина Фасо и Габон в груповата фаза.

В тима на Сенегал има голям голмайсторски потенциал, което ще затрудни сериозно отбора на Камерун. Логичен развой на срещата би бил убедителна победа за Сенегал и класиране напред към полуфиналите.